Sbor dobrovolných hasičů Bystřice

Novinky na Facebooku

Fotogalerie

2.11.2009
29.9.2010
HASIČ ETS kvali...

Hasič ETS 2015 - výsledky finále

Hasič ETS 2015 - výsledky fináleV sobotu 9. května proběhlo na prostranství mezi bystřickými školami mezinárodní finále 1. ročníku silové hasičské soutěže jednotlivců podle pravidel TFA. V sázce byl premiérový titul Hasič Euroregionu Těšínské Slezsko 2015. Soutěž se konala v rámci realizace společného CZ – PL projektu mezi Bystřicí a Goleszowem „Příhraniční protipožární integrovaný záchranný systém“.

Přečíst nahlas

Hasič ETS 2015Mezinárodní finále této soutěže bylo vloženo do programu oslav „Bystřického máje“ a tak divácká kulisa, mezinárodní konfrontaci schopností a dovedností hasičů z Česka a Polska v soutěži podle pravidel  TFA, byla zajištěna.

 

 Hasič ETS 2015Jen pro vysvětlenou. TFA, jak jinak, přišlo z USA, kde tamní hasiči zkoušeli nový dýchací přístroj. No a jak to tak chodí, zrodil se z toho nový hasičský sport, který se velmi rychle rozšířil po celé zeměkouli. Zkratka TFA v překladu znamená „nejtvrdší hasič přežívá“ a z tohoto překladu si každý dokáže představit, jak náročný tento sport je. Ve své podstatě každý závod TFA připravuje hasiče v simulovaném prostředí na běžné zásahy v tom skutečném, reálném prostředí. Že každý hasič si během závodu sáhne na samé dno svých sil, že si stanoví osobní limity a že skutečně každý závod je doslova o tom, kdo přežije, není potřeba nikterak spekulovat, pokud prozradíme jaké překážky a discipliny na soutěžící čekají.

Pravidla TFA  se dají modifikovat a každá soutěž tak může nabídnout jiný průběh. V Bystřici na mezinárodním finále to vypadalo následovně. Ze startu čekalo na hasiče roztažení hadic B 75 na vzdálenost 40 m, sympatická sprinterská vložka. Následovalo převalení pneumatiky z traktoru na vzdálenost 10 metrů. Ani posunout pneumatiku vážící 85 kg kladivem o hmotnosti 25 kilogramů, nebylo procházkou růžovým sadem. Když už hasičům docházely síly, přišlo vystupování na uměle vytvořený schůdek se zátěží 40 kilogramů v rukou a jako bonbónek v samotném závěru závodu museli hasiči přemístit bezvládného panáka s mrtvou váhou 80 kilogramů.   

Na startu superfinále silové soutěže stálo 19 borců, rozdělených na polovinu. 9 z české strany a 10 z polské strany. Devítka regionálních hasičů vzešla z kvalifikační soutěže, která proběhla 24. Dubna. Hasiči z Polska byli před závodem opředeni tajemstvím neb nikdo nevěděl, jak jsou připraveni.

Hasič ETS 2015 Ve strhujícím zásahovém tempu, které simulovalo podmínky běžného zásahu, se jeden hasič za druhým vydávali na, v případě bystřického závodu, sprinterskou trat s pěti disciplínami. Každá z nich prověřila připravenost hasičů po stránce rychlostní, technické, silové, kondiční i vytrvalostní. Zahraniční účastníci bojovali se závodem se ctí hasičů, ovšem s nástrahami trati se nedokázali vypořádat ke spokojenosti, především vlastní. Většina z nich si stanovila osobní limity a každý zjistil, jak na tom fyzicky je. V silné konkurenci hasičů z regionu na pódiová umístění nedosáhli. Nejlepší z nich Vojciech  Herzyk  z Goleszowa  skončil celkově pátý časem 2:17:55.

Hasič ETS 2015 O titul Hasič Euroregionu Těšínské Slezsko si to rozdali domácí hasiči z regionu. Pro většinu z nich byl závod nesmírně náročný. Měli za sebou extrémní závod v Bukovci v rámci seriálu Beskydský železný hasič 2015. Závod v Bystřici nabídnul naprosto strhující souboj o  bezesporu prestižní titul. Naprosto neuvěřitelný výkon předvedl Radek Bielesz z Bukovce. Přes únavu trasu absolvoval za senzační 2:00:21 setin vteřiny a stal se historicky prvním držitelem titulu Hasič ETS.

Titul doslova vyfoukl domácímu borci z bystřické jednotky dobrovolných hasičů Radku Neumannovi. Ten dokázal využít výhodu domácího prostředí a plného rezervoáru sil, neboť neměl v těle závod v Bukovci a vybojoval v silné konkurenci druhé místo. Ve finále zlepšil svůj osobní rekord z kvalifikace a zaslouženě časem 2:06:32 získal titul regionálního vicemistra v závodu TFA.

Jen o pouhých pět setinek vteřiny za Radkem Neumannem skončil třetí borec startovního pole David Sadowski z Jablunkova. Hasič bystřické jednotky SDH Michal Brudný, který si také vybojoval postup z kvalifikace do mezinárodního finále, obsadil velmi pěkné šesté místo časem 2.20:59.

Hasič ETS 2015Vítězové si při slavnostním dekorování vychutnali pozornost diváků i sympatické a velmi hodnotné ceny. Stejně tak možná všichni hasiči už přemýšleli o dalších ročnících této soutěže, které v rámci udržitelnosti celého projektu mezi Bystřicí a Goleszowem pod názvem „Příhraniční  protipožární integrovaný  záchranný systém“, proběhnou  minimálně v dalších čtyřech letech.

 

Mgr. Marcel Čmiel

místostarosta obce


Kompletní výsledková listina mezinárodního finále Hasič ETS 2015:

znaky

Poř.

Jméno soutěžícího

Příslušnost SDH

Výsledný čas

1.

Bielesz Radek

Bukovec

2:00:21

2.

Neumann Radek

Bystřice

2:06:32

3.

Sadowski David

Jablunkov

2:06:37

4.

Szlaur Filip

Jablunkov

2:16:46

5.

Herzyk Wojciech

Goleszów

2:17:55

6.

Brudný Michal

Bystřice

2:20:59

7.

Kohut Richard

Mosty

2:24:12

8.

Kufa Václav

Mosty

2:29:39

9.

Sztwiertnia Jerzy

Cisownica

2:29:73

10.

Sikora Jan

Písečná

2:31:11

11.

Benek Tomáš

Písečná

2:33:92

12.

Smolik Łukasz 

Leszna Gorna

2:36:65

13.

Pinkas Marcin 

Godziszów

2:37:18

14.

Gibiec przemysław 

Goleszów

2:40:05

15.

Brachaczek Wojciech

Leszna Gorna

2:51:15

16.

Gomola Rafat 

Kozakowice

3:27:81

17.

Gazur Marek 

Puńców

3:30:46

18.

Sikora Wojciech

Puńców

4:35:80

19.

Ruśniok Wojciech

Kisielów

DNF